1/4

בניין עיריית נתניה

נתניה

23,000 מ"ר

פרויקטים נוספים

ניתוח מערך התנועה במתחם מראה 2 סוגים של קשרים אפשריים. האחד למרחוק, במבט – דרך הציר הבין עירוני, רחוב הרצל. ואילו השני - מקרוב, מתאפיין במגע דרך הצירים העירוניים, רחוב רזיאל ומינץ. על כן הפתיחה של המבנה מופנית אל הכיכר ברחוב רזיאל. מכיוון דרום לעבר הרחבה שבין הדואר לבית המשפט אליה מגיע הגשר מקניון השרון.

המתחם מהווה סמל עירוני ונקודת ציון מרכזית בעיר, המייצג את האיכות המרחבית, החברתית והכלכלית שלה. הסינרגיה בין העירייה לעיר נוצרת בחלל ציבורי פתוח משותף, הנחלק בבעלותו ביניהן. זויות המבנה מחזקות, הן בתנועה והן במבט, את הקשר בין כיכר העיר לגן השקמה ההיסטורי. הבניין קושר את סביבתו על-ידי איחוד הרחבות העירוניות למערכת אחודה בעלת הגיון משלה.

בית העירייה המוצע יושב בתפר בין 2 מוקדים אלה ומאפשר דרכו את המעבר בין קצה אחד למשנהו. חלוקת המבנה לשתי מסות עיקריות מאפשרת מעבר מהכיכר העירונית לגן הציבורי, ומעודדת דינמיות ותנועת הולכי רגל במתחם.

המבנה המוצע ממוקם בנסיגה מרחוב רזיאל, וכך מיישר קו עם היכל התרבות ומאחד כיכר עירונית מוגדרת בדפנותיה במבנים מוניציפאליים, חינוך, תרבות מסחר ומגורים. אלה הם המדיהטק, היכל התרבות, מבנה העירייה, בית המשפט וקומת הרחוב המסחרית של חזית המגורים בצידו המערבי של רחוב רזיאל.

מערך היחסים בין 2 המסות המרכיבות את המבנה מבטא את מערכת היחסים הדינמית והסינרגיה בין בית העירייה לציבור ולחופש הביטוי, ויוצר הפנייה אל שורשי המקור העירוני בגן המוצנע שבסמוך לבית הנוער, עץ השקמה בן 1000 השנה.

רחוב הרצל מהווה מבואה לליבת מרכז העיר של נתניה. קצהו האחד במזרח  ממחלף נתניה וכביש 2 ואילו קצהו השני בטיילת והים שממערב. לאורכו של הציר, העובר תהליך של רענון, תוכננו מספר פרויקטים מובילים, ובהם מבנה העירייה.

מיקום הפרויקט בתחילתו של ציר הכניסה העירוני, מדרג את מבנה העירייה בראש סדרה של התחדשויות אורבניות, וככזה מהווה המתחם שער לא רק לשינוי שחל במרחב הציבורי, אלא גם לעיר עצמה.

מתחם התרבות, המכיל את הריכוז הגבוה ביותר של מבני ציבור על ציר הרצל ובו ממוקם בית העירייה, מאגד בתוכו אוסף של רחבות עירוניות נפרדות, המשרתות כל אחת מבנה אחר. מאחורי בניינים אלה נסתר גן ציבורי, הנכרך סביב עץ השקמה העתיק.

רחבות אלו יוצרות שני מתחמים, אשר לכל אחד מהם, מכנה משותף, מבני מחד וטבעי מאידך. שני קטבים אלו יוצרים מנעד עירוני, המייצג את היחס בין הכלל אל הפרט.

@ 2017 by Or & Mayan

צור קשר

משכית 6

ת.ד. 418, א.ת הרצליה 4610302

09-794-9400

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon