מהפכת הBIM בעולם כבר בעיצומה ואיפה אנחנו?

מהפכת ה-(Building Information Moduling) BIM  בעולם צוברת תאוצה. בארצות הברית עולה שיעור המאמצים את השיטה אל מעל שבעים אחוזים, בבריטניה מתכוונים לחייב את התכנון באמצעות BIM בכל הפרוייקטים הציבוריים הגדולים בסוף שנה זו, ובגרמניה ובצרפת מתכוונים לגבש נהלי BIM לבנייה ציבורית כבר בשנת 2017. ומה קורה בישראל?

 

נדמה שיתרונות התכנון באמצעות BIM  כבר ברורים היום לרוב משרדי התכנון וחברות הביצוע. את המהפכה המתרחשת ניתן להשוות למהפכת התיב"מ  CAD שהתרחשה לפני שני עשורים, ואם בעבר החליף השרטוט הממוחשב את השרטוט הידני, עתה מחליף המודל התלת מימדי על מערכותיו את השרטוט הדו מימדי. השינוי העיקרי הוא לא רק באמצעי או בכלי העבודה המלווה את התכנון אלא בדרך החשיבה והאסטרטגיה של תכנון בניין על כל מערכותיו. 

שרטוט תלת מימדי אמנם אינו חדש בעולם התכנות, אך עד לא מזמן היה תלת מימד ותו לא. התכנות החדשות שהחלו לצוץ לפני כעשור הביאו את הבשורה העיקרית בתחום, תוך שהן נותנות את הכלים להטמעת נתונים חשובים כחלק בלתי נפרד מהמודל. האפשרות לביצוע סימולציות ואנליזות על גבי המודל, תוך שילוב דיסצילפינות ומערכות שונות, פתחו את הדלת לשורה של שימושים חדשים בשיטה ולאימוצה בקרב קהל המתכננים והמבצעים. מודל ה- BIM מאפשר למשתמשים בו ריכוז כל המידע בצורה אמינה וחד ערכית, דיוק מירבי הן בתכנון והן בכתבי הכמויות, קיצור הליכי תכנון, מניעת טעויות הנובעות מתיאום, והתמצאות ברורה יותר.

ועדיין, למרות היתרונות הרבים, אימוץ שיטות התכנון באמצעות ה – BIM  במקצועות הבנייה נעשה מאוחר יחסית, וההתעוררות המשמעותית בתחום נרשמה רק בשנים האחרונות. גם אם מחלחלת ההכרה שתכנון באופן כזה עולה באופן משמעותי על השיטות הקודמות, נראה כי משרדים רבים עדיין מהססים "לקפוץ למים".

כשותף במשרד שכבר ביצע את המעבר לתכנון באמצעות BIM לפני מספר שנים ניתן בהחלט להבין את החששות והאילוצים. מדובר בהוצאות כספיות כבדות - הן בתחום המחשוב, הן בתחום התכנות והן בתחום הכשרת כח האדם. לעולם אין זמן לביצוע השינוי, העובדים מרוכזים בעבודה השוטפת, הפרוייקטים הנמצאים בתהליך לוחצים, ותמיד נוח יותר להמשיך לעבוד עם הקיים המוכר. במאמר מוסגר נציין כי כמובן אין הנחות בדרישות המזמין לעמידה בלוה"ז, כך שהמעבר ל-BIM יחד עם הפעילות השוטפת חייב להיעשות בתכנון מוקפד ועמידה על המשמר אחרת הדבר כמעט בלתי אפשרי.

אבל, למרות הקשיים, השינוי חייב לקרות - ולא רק משום יעילות העבודה שהוא מבטיח.

לאט לאט יותר חברות יזמיות בתחום פונות אל התחום ודורשות מהמשרדים העובדים מולן לעבור לתכנון באמצעות BIM. השינוי נעשה באיטיות אבל הכיוון ברור. הדחיפה הגדולה ביותר בתחום צפויה לקראת שנת 2019/2020, אז מתכוון משרד הבטחון לדרוש מהמתכננים וגם מהמבצעים העובדים מולו לעבור לתכנון ב – BIM. במשרד מפתחים בימים אלו נוהל שיסדיר את נושא העבודה בנושא וכמו "הספר הצהוב", יש לשער שיהווה בסיס לעבודה גם במשרדים ובמוסדות אחרים. ההערכות הן שלאחר משרד הבטחון יצטרפו גם שאר משרדי הממשלה. 

כמשרד אדריכלים המשתתף בפרוייקט הפיילוט של משרד הבטחון, הכולל תכנון כלל מערכתי, יש לציין כי מדובר בתהליך מורכב מאד המשלב לימוד אינסופי ועקבי לאורך כל הדרך. כטבעה של מערכת חדשה, גם כאן הופקו לקחים ובוצעו שינויים תוך כדי תנועה ונראה כי הכללים בנושא מתחילים להתבהר.

 

אימוץ  התכנון באמצעות BIM אינו פשוט כלל ועיקר ומחייב מהפכה חשיבתית, אך השכלול הצפוי בדור הבא של התוכנות נראה מבטיח ומזמן לנו שיפורים משמעותיים נוספים בהמשך הדרך. 

 

לכתבה המלאה ב-מבנים >>

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

ארכיון

Please reload

Please reload

פוסטים אחרונים

@ 2017 by Or & Mayan

צור קשר

משכית 6

ת.ד. 418, א.ת הרצליה 4610302

09-794-9400

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon